Nechceme byť súčasťou módnej mašinérie

25. Nov'17

Viete odkiaľ pochádza vaše oblečenie? Túto otázku si kladie čoraz viac ľudí. Cez médiá sa k nám neustále dostávajú informácie o obrovskom znečistení, ktoré spôsobuje textilný priemysel na celom svete. Ľudsko-právne organizácie poukazujú na katastrofálne pracovné podmienky zamestnancov, vrátane detí a otrokov, ktorí toto oblečenie šijú. Dnes je oblečenie rýchloobrátkový tovar, na čo dopláca naše životné prostredie a ľudské životy. Aká je teda skutočná cena nášho oblečenia?

Carpe DM nepodporuje fast fashion

Chceme prinášať hodnotu a pozitívne vplývať na spoločnosť aj naše okolie. Fast fashion predstavuje všetko, proti čomu, ako značka, stojíme. Carpe DM vznikla z vášne jednej tanečníčky, ktorá chcela na Slovensko priniesť naozaj kvalitné tepláky. Sama každý deň drala svoje oblečenie na parkete pri ťažkých tréningoch a klasické tepláky menila naozaj často.

Koľko takých teplákov vynosíte za rok? Koľko teplákov zničí športovec, tanečník alebo dieťa v priebehu jedného roka? Cena obchodného domu síce môže znieť lákavo, ale tieto tepláky reálne vydržia len niekoľko praní, kým sa rozťahajú a materiál sa znehodnotí. Netajíme sa tým, že naše ceny sú oproti módnym reťazcom vyššie. No za túto cenu získate naozaj kvalitné tepláky, ktoré nemáte šancu zodrať a svoj vzhľad a vlastnosti si udržia skutočne dlho. Testovali sme to na sebe, na deťoch, aj na tanečníkoch a športovcoch! Naši zákazníci sa nám často „sťažujú“, že by si už chceli kúpiť nové tepláky, ale tie staré sa nie a nie zodrať.

Dobrava a syn Carpe DM

Vyrobené na Slovensku

Vznikli sme pod Tatrami a naše srdce patrí Slovensku. Vyrábať oblečenie v Číne či Bangladéši je lacnejšie. Na svedomie si však neberieme otrasné podmienky, v ktorých mnohí ľudia v týchto krajinách pracujú. Nechceme, aby za našimi produktami bola detská práca. Nechceme byť súčasťou mašinérie, v ktorej sa na prácu využívajú otroci. Nechceme spolupracovať s fabrikami, ktoré sú zodpovedné za znečisťovanie životného prostredia a zároveň sú priamo zodpovedné za úmrtia mnohých nevinných ľudí.

Naše oblečenie šijeme v dedinke Nová Lesná na východe Slovenska. Prácu dávame šikovným slovenským krajčírkam, ktoré sú férovo zaplatené. Naši zamestnanci majú flexibilný pracovný čas a množstvo firemných výhod. Ich spokojnosť je pre nás mimoriadne dôležitá.

Dodržiavame aj tie najprísnejšie normy Európskej únie a usilujeme sa o to, aby naša práca nemala žiaden negatívny vplyv na životné prostredie. Táto filozofia niečo stojí, ale sme presvedčení, že je to jediná správna cesta.

Originál, ktorý nepodlieha módnym výstrelkom

Niektoré módne trendy vystrelia a veľmi rýchlo zhasnú. Väčšinou po sebe zanechajú veľké množstvo odpadu. Carpe DM sme od začiatku stavali na jedinečnom dizajne, ktorý môžete nosiť prakticky kedykoľvek, nezávisle na aktuálnych módnych výstrelkoch. Hovoríme áno jedinečnosti a zásadné nie rýchlokvasným trendom.

Zmeňme módny priemysel spoločne

Faktom je, že módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom na svete. Faktom je aj to, že spotrebitelia majú v rukách tú najsilnejšiu zbraň, a to svoju peňaženku. Každý jeden z nás má moc postaviť sa proti tomuto zločinu voči našej planéte. Nie sme zďaleka jediná značka, ktorá sa sústredí na kvalitu a svoje oblečenie vyrába ekologicky. Veríme, že menej je niekedy viac a že celkom určite existuje zodpovedná značka tovaru, ktorá bude vyhovovať aj vám. Planétu po sebe zanechávame svojim deťom.